Ana Sayfa

From Wiki-tr
Jump to: navigation, search
Pc.jpg

Bilgisayarin mucidi John Atanasov, 1903 yilinda Amerika,da dünyaya geldi. Babasi ABD,ye göç etmis bir Bulgar, annesiyse Amerikali olan Atanasov, Iowa State College,dan sonra Wisconsin Madison Üniversitesi,nden teorik fizik alaninda doktorasini aldiktan sonra tekrar eski okuluna dönerek burda ögretim üyelegine basladi. 1939-1940 yillari arasinda Amerikali elektrik mühendisi Clifford Berry ile birlikte ilk elektronik hesap makinesini yapti. Bu bulus sayesinde, Atanasov 1971 yilinda Mineapolis bölge mahkemesi tarafindan bilgisayarin kasifi olarak ilan edildi.

Bilgisayarin yani sira, deniz hidrodinamik mayinlari, elektronik saatler, sismik aletler, mermi güzergah hatalarini hesaplayan makineler ve roket güdüm aletleri dahil olmak üzere 30 kadar bulusa imza atan Atanasov, 1990 yilinda, ABD Baskani George Bush tarafindan onur madalyasiyla ödüllendirildi. Hayatinda Bulgaristanı sadece iki kez ziyaret eden Atanasov, 1995,te ABD,deki evinde öldü. İnsanoğlunun ilk hesap makinesi abaküsdür ve abaküse benzeyen ilk araçlar bundan 3,000 sene önce kullanılmıştır. Otomatik hareketlerden yararlanan ilk toplama makinesini Blaise Pascal geliştirmiştir. Pascal bu makineyi tasarlarken, bir tarafa doğru döndürülen dişli çarkların hareketinden faydalanmıştır. Daha sonra Leibniz aynı prensiple çarpma işlemi de yapabilen bir makine daha geliştirmiştir.

Ibm pc 5150.jpg

Hesaplamada elektronik sistemin öncüsü İngiliz bilim adamı Charles Babbage'dir. Babbage'nin Analitik Motor adını verdiği cihaz, belli bir programlama içinde hesapları otomatik olarak yapabilmekteydi.


Gerçek anlamda bilgisayarlar, 1941 yılında Berlin'de Kondrad Zuse tarafından geliştirilmiştir. Onun yaptığı bilgisayar, elektron lambalarından oluşuyordu ve aynı yıllarda Busines Machines Corporation adlı firmanın yaptığı otomatik bilgisayardan çok daha hızlı çalışıyordu.

1946'da, Amerikalı J. Presper Erchert ve Jn W. Mauchly, yüksek işlem hızına sahip tam elektronik ilk sayısal bilgisayarı geliştirdiler. 17,500 civarında elektron tüpü, 1,500 röle, 70,000 direnç ve 10,000 kondansatörden oluşmuş 30 ton ağırlığındaki bu dev makine, on haneli 5,000 sayıyı bir saniye içinde toplayabiliyordu. Sonraki yıllarda inanılmaz bir süratle geliştirilen bilgisayarlar, bilgiyi çabuk ve doğru bir şekilde işleme ve saklama özellikleri nedeniyle, kısa sürede günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiler. Bilgi üretimi ve dolaşımı hızlandı. Bu gelişmeler sayesinde, bir toplumun bütün bireylerinin bilgiye kolayca ulaşmaları ve onu tüketmeleri mümkün oldu.

Bilgi toplumunun oluşumunu hızlandıran bu gelişmelerin yanı sıra, basımevlerinden uzay gemilerine kadar hemen bütün makine ve araçların kontrolünü de bilgisayarlar üstlenmeye başladı. Böylece insanlar uzun süre alan ve oldukça karmaşık olan yorucu ve bıktırıcı işlerden kurtuldular. Bilgisayarin mucidi John Atanasov, 1903 yilinda Amerika,da dünyaya geldi. Babasi ABD,ye göç etmis bir Bulgar, annesiyse Amerikali olan Atanasov, Iowa State College,dan sonra Wisconsin Madison Üniversitesi,nden teorik fizik alaninda doktorasini aldiktan sonra tekrar eski okuluna dönerek burda ögretim üyelegine basladi. 1939-1940 yillari arasinda Amerikali elektrik mühendisi Clifford Berry ile birlikte ilk elektronik hesap makinesini yapti. Bu bulus sayesinde, Atanasov 1971 yilinda Mineapolis bölge mahkemesi tarafindan bilgisayarin kasifi olarak ilan edildi.

Bilgisayarin yani sira, deniz hidrodinamik mayinlari, elektronik saatler, sismik aletler, mermi güzergah hatalarini hesaplayan makineler ve roket güdüm aletleri dahil olmak üzere 30 kadar bulusa imza atan Atanasov, 1990 yilinda, ABD Baskani George Bush tarafindan onur madalyasiyla ödüllendirildi. Hayatinda Bulgaristanı sadece iki kez ziyaret eden Atanasov, 1995,te ABD,deki evinde öldü. İlk kez 7 Ocak 1946 tarihinde 'ENIAC' adıyla kullanımına başlanan elektronik bilgi işlem cihazları (yani bilgisayarlar), 65. yılında hayal edilemeyecek boyut ve işlevlerle yaşamımızı kolaylaştırıyor. ABD ordusu için geliştirilen ilk ENIAC 30 ton ağırlığında, 167 metrekare hacminde iken, zamanla küçüldü, ucuzladı, günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girdi. Son teknoloji harikası tablet bilgisayarlar, bilgisayar ve internet dünyasını tamamen dokunmatik erkanla işleyen bir platforma taşıdı. İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar 'ENIAC', 7 Ocak 1946'da ABD'de kullanıma girdi ve 1955'e kadar kullanıldı. 1937'de Harvard Üniversitesi'nden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesini (MARK-I), 1943'de Pennsylvania Üniversitesi'nden J.P. Erkert ise ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki Eniac'ı (Electronic Numerical Integrator and Calculator) yaptı. 30 ton ağırlığındaki Eniac, 135 metrekarelik bir alanı kaplıyordu ve hesaplama vurumları bin 500 elektromekanik röleden geçip 18 binden çok radyo lambasından akıyordu. Eniac'ı çalıştırmak için 150 bin vatlık enerji gerekiyordu. 1951-1959 arasında üretilen bilgisayarlarda ise vakum tüpleri kullanıldı. Bu tüpler bir ampul büyüklüğündeydi ve çok fazla enerji harcıyordu. Veri ve programlar magnetik teyp ve tambur gibi bilgi saklama araçlarıyla saklandı. Veriler ve programlar bilgisayara delgi kartları ile yükleniyordu.

1959-1964 arasında üretilen bilgisayarlarda transistörler (10 bin adet) kullanılıyordu. COBOL, FORTRAN, ALGOL yüksek düzeyli diller ve işletim sistemleri geliştirildi.

1964-1970 arasında üretilen bilgisayarlarda entegre devreler kullanıldı, onbinlerce devre küçük bir silikon çipe yerleştirildi. Düşük maliyet, yüksek güvenirlilik, küçük boyutlar, düşük enerji sarfiyatı ve hızlı olması bu çiplerin mikrobilgisayar yapımında kullanılmasını sağladı. 1970'li yıllardan sonra, büyük çaplı tümleşik devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar donanımında bu teknolojinin kullanılması bilgisayarın hesaplama hızlarını ve güvenirliliğini artırmış ve hacimleri çok küçültmüştü. Mikroişlemci denilen tek bir tümleşik devre yongalarının bilgisayarlara uygulanması ile tek kullanıcılı ucuz bilgisayarların üretimine geçildi. İlk popüler grafik işletim sistemi 1984'de, Apple Macintosh'u piyasaya sürdüğünde ortaya çıktı. Microsoft, Macintosh için sözlük işlemci ve elektronik tablo programı yazdı. İlk IBM kişisel bilgisayar 1981'in Ağustos ayında pazara çıktı. IBM, 1983 baharında, şirketin, içinde sabit disk bulunan ilk kisisel bilgisayarı olan PC/XT'sini piyasaya sürdü. Disk, yerleşik bir depolama aygıtı olarak çalışıyordu ve 10 megabayt kapasiteye sahipti. 1984'te IBM, Intel'in 80,286 micro işlemcisine dayalı, PC/AT adlı yüksek performanslı ikinci kuşak bilgisayarını tanıttı. IBM PC'den üç kat hızlıydı. 1990 Mayıs,ında ise Windows 3.0 piyasaya sürüldü.


''' Yukarıda okuduğunuz bilgilerin eksik yada yanlış olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken sadece değiştir linkini tıklamanız olacaktır.Wiki-tr Sizin gibi kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır'''