Angelman sendromu

Wiki-tr sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Angelman sendromu nedir

Çelikbir kazma 13 yaşında angelman sendromu

Angelman sendromu nadir raslanan bir nöro-genetik hastalıktır. Irklarda görülme hızı çok iyi bilinmemekle beraber yaklaşık ensidansın 15,000 ila 30,000 canlı doğumda bir olduğu kabul edilmektedir. Sendrom ilk kez 1965 yılında hastalığı tarif eden İngiliz doktor Harry Angelman,a atfedilmiştir. Hastalığın temel bulguları zeka geriliği, yürüyüş-koordinasyon bozukluğu, konuşma bozukluğu, konvülzyon ve uygunsuz gülümsemelerdir. Hatta bu sebeple hastalık bazen .mutlu kukla (happy puppet),sendromu olarak da bilinir. Ne var ki, hastalık bulguları çoğunlukla hasta okul öncesi çağa gelene kadar dikkat çekmeyebilir veya başka hastalıklarla karıştırılabilir.

Angelman sendromunun klinik tanısı

Angelman sendromunun klinik tanısında  şu hususlara dikkat edilmelidir: (Not: genetik tanı konduğunda diğer klinik bulguların varlığına gerek yoktur.) Prenatal öykü ve doğum hikayesi genellikle normaldir ve yeni doğanda genellikle önemli bir konjenital anomali gözükmez. Baş çevresi ölçümleri normal sınırlar içerisindedir. Ancak ilk altı aydan sonra hastada gelişme bozuklukları ortaya çıkar. Gelişme gecikmiştir ancak dejeneratif bir bulgu veya motor yeti kaybına rastlanmaz. Hastada metabolik, hematolojik ve tüm biyokimyasal analizler normaldir. Radyolojik olarak hem MRI hem de CT ile beyin yapısı normaldir ancak nadiren hafif kortikal atrofiye rastlanabilir. Hastanın yaşı ilerledikçe konuşma güçlüğü, ataksi ve gelişme geriliği belirginleşir. Hastalar sözlü iletişim yerine beden dilini kullanmayı tercih eder ve tipik kolay uyarılabilen, çabuk gülümseyen, ilgi süresi kısa ve sıklıkla ellerini çırpma tarzı hiper-motor aktivite gösteren davranışlar sergilerler. Daha nadiren bazı hastalarda hastanın yaşı ilerledikçe belirginleşen mikrosefali, şaşılık, geniş ağız ve seyrek dişler gibi retarde bir yüz ifadesi yanı sıra genellikle 3 yaşından sonra ortaya çıkan nöbetler ve EEG.de bozukluklar saptanır.

Angelman sendromu moleküler genetik mekanizması karmaşık bir o kadarda ilginç bir hastalıktır. Moleküler tanı konmuş vakaların büyük çoğunda 15. kromozomun uzun kolunun proksimal kısmından küçük bir bölge eksiktir (15q11-q13). Bu sebeple genel olarak bu sendrom .mikro-delesyon sendromları. gurubunda kabul edilir. Ancak ilginç olan Angelman sendronunda söz konusu mikro-delesyonun mutlak surette anneden gelen kromozomda olması dır. Aynı mikro-delesyonun babadan gelen 15. kromozomda olması ise tamamen başka bir hastalığa, Prader-Willi sendromuna yol açar. Bu olgunun sebebi söz konusu kromozom bölgesinin maternal ve paternal kopyalarında farklı şekillerde baskılanmış olmasındandır (genetic imprinting). Her ne kadar Angelman sendromuna yol açan gen veya genlerin fonksiyonel olarak hangileri olduğu konusunda çalışmalar devam etmektedir. Ancak ilk kez bu hastalığın genetik fare modelinin işaret ettiği daha sonra yapılan insan çalışmalarında da tanı konmuş hastaların yaklaşık %5.inde mutasyona uğradığı gösterilen bu bölgeden bir gen ubiquitin ligaz olan UBE3A genidir. Dahası fare modeli özellikle hipokampus ve beyincik bölgelerinde bilhassa maternal UBE3A geninin aktif olduğunu ve paternal genin neredeyse hiç transkripsiyonu olmadığını göstermiştir.

Genetik bozukluk

Angelman Sendromu öncelikle sinir sistemini etkileyen kompleks bir genetik bozukluktur. Bu durum karakteristik özellikleri gelişme geriliği, zihinsel engelli, ağır konuşma bozukluğu, hareket ve denge (ataksi) ile ilgili sorunlar bulunmaktadır. En çok etkilenen çocuklar da tekrarlayan nöbetleri (epilepsi) ve küçük baş boyutu (mikrosefali) var. Gecikmiş gelişme ve 6 ila 12 aylık yaş fark olur diğer yaygın belirti ve bulgular genellikle erken çocukluk döneminde ortaya.

Angelman sendromlu çocuklar genelde güleryüzlü, sık kahkaha ile mutlu, heyecanlı tavır var, ve el hareketleri çırparak. Hiperaktivite ve kısa dikkat süresi yaygındır. En çok etkilenen çocuklar da uyuma güçlüğü ve normalden daha az uykuya ihtiyaç. Etkilenen bazı kişiler olağandışı tenli ve açık renk saçları var.

yaş grubu, Angelman sendromu olan insanlar ve daha az heyecanlı hale uyku sorunları iyileşiyor. Ancak etkilenen bireylerin yaşamları boyunca zihinsel engelli, ağır konuşma bozukluğu ve nöbet geçirmeye devam ediyor. Angelman Sendromu ile Yetişkinler olarak açıklanan farklı yüz özellikleri var "kaba." Bazıları da omurga (skolyoz) anormal bir yan-yana eğrilik gelişir. Bu durumdaki insanların yaşam beklentisi neredeyse normal gibi görünüyor. Nasıl ortak Angelman Sendromu Nedir?

Angelman Sendromu 12.000 ile 20.000 kişiden yaklaşık 1 etkiler. Ne Angelman Sendromu ile ilgili genetik değişiklikler nelerdir?

bir genin fonksiyon kaybına Angelman sendromu sonucu karakteristik özelliklerin birçoğu UBE3A çağırdı. Insanlar genellikle babadan UBE3A genin bir kopyası devralır. Bu genin iki kopyası vücut dokularının çoğunda (aktif) açıktır. belli beyin bölgeleri ise, (anne kopyası) bir kişinin anneden sadece kopya etkindir. Bu ana özgü gen aktivasyonu bir fenomen kaynaklanır genomik imprinting çağırdı. UBE3A genin maternal kopya bir kromozom değişikliği veya bir gen mutasyonu nedeniyle kesilirse, bir kişi beynin bazı bölgelerinde geninin aktif kopyaları olacaktır.

Farklı genetik mekanizmalar inaktive veya UBE3A genin anne kopyasını silin. Angelman Sendromu (yaklaşık yüzde 70) bu genin bulunduğu kromozom anne 15 bir segment silinmiş olduğunda ortaya vakalarının çoğu. Diğer durumlarda (yaklaşık yüzde 11) olarak, Angelman sendromu UBE3A genin maternal kopya bir mutasyon nedeniyle oluşur.

vakaların küçük bir kısmında, Angelman sendromlu bir kişinin ya da babası (baba kopya) her bir ebeveynden yerine bir kopyasını kromozom 15 iki kopyasını miras alır. Bu olay baba uniparental disomy denir. Nadiren, Angelman sendromunda da bir kromozomal düzenlenme neden olabilir, bir translokasyon denir ya UBE3A gen aktivasyonu kontrol DNA bölgesinde bir mutasyon veya başka bir defekt. Bu genetik değişikliklerin anormal kromozom 15 anne kopyasını (inaktive) UBE3A veya diğer genlerin kapatabilirsiniz.

Bir gen bir silme OCA2 açık renkli saç ve Angelman sendromlu bazı kişilerde tenli ile ilişkili olarak adlandırılır. OCA2 geni genellikle bu bozukluğu olan kişilerde silinir kromozom 15 segmentte yer almaktadır. bu genden üretilen protein renklendirme (pigmentasyon) cilt, saç ve göz belirlemeye yardımcı olur.

Angelman sendromunun nedenleri etkilenen bireylerin yüzde 10 ila 15 olarak bilinmemektedir. diğer genleri veya kromozomları içeren değişiklikler bu kişilerde hastalık için sorumlu olabilir.

OCA2 ve UBE3A genler ve kromozom 15 hakkında daha fazla bilgi. Olabilir Angelman sendromu kalıtsal olabilir mi?

Angelman Sendromu vakalarının çoğu özellikle anne kromozom 15 silme veya baba uniparental disomy kaynaklanan, kalıtsal değildir. Bu genetik değişikliklerin erken embriyonik gelişim ya da üreme hücreleri (yumurta ve sperm) oluşumu sırasında tesadüfi olaylar olarak ortaya çıkar. Insanlar genelde kendi ailesinde bozukluk öyküsü var.

Nadiren, Angelman Sendromu genetik bir değişim sorumlu kalıtsal olabilir. Örneğin, UBE3A gen ya da gen aktivasyon sonraki nesilden nesile aktarılabilir denetimler DNA yakın bölgede bir mutasyon mümkündür.

Mental ve motor retardasyon

mental retardasyon, epilepsi, ataksik yürüyüş veya yürümek tam yetersizlik, kas hipotoni, EEG anormallikleri ve çıkıntılı çene ve dil, vb damgasını özgü fasiyesi ile mikrosefali oluşan bir kromozom bozukluğu 15 Açıklama

mental ve motor retardasyon, epilepsi, ataksik yürüyüş veya yürümek tam yetersizlik, kas hipotoni, EEG anormallikleri ve çıkıntılı çene ve dil, oksipital depresyon ve mavi gözleri ile işaretlenmiş özgü fasiyesi ile mikrosefali oluşan bir kromozom 15 bozukluk.

Etkilenen çocuklar, mutlu bir eğilim var ve neredeyse herhangi bir nedenle ve hareketler için sık sık gülmek bir kukla, ya da kukla olanlar gibi sarsıntılı vardır. Kalıtım otozomal resesif olduğunu. karakteristik davranış ve özelliklerini en belirgin olunca tanı en sık görülen yaş üç ila yedi yıldır.

Harry Angelman 1965 yılında üç olgu sunulmuş ve onlara özgü yürüyüş nedeniyle "kukla çocuk" olarak nitelendirdi. O tüm bir sert, düzensiz yürüme, konuşma yok, aşırı kahkaha ve nöbetler olduğunu kaydetti. Diğer durumlarda sonunda, ancak yayınlandı durum son derece nadir olarak kabul edildi ve birçok hekim varlığını şüpheliydi. Kuzey Amerika'dan ilk raporlar 1980'lerin başında ve birçok yeni raporlar ortaya çıkmış son yıl içinde ortaya çıktı.

Angelman açıklama İki yıl sonra, Bower ve Jeavons etkilenmiş iki çocuk bildirdi ve "Happy kukla sendromu" için başlık değiştirilmiş. Bu dönemde kukla Joyeuse veya sendromu du pantin hilare olarak Fransızca dil edebiyat görünen, genel kullanıma girdi. 1982 yılında Williams ve Jaime L. Frias soyuna adını veren kimse "Angelman" düzen etkilenen kişilerin ailelerine olası suç önlemek için, durumu açıklayıcı bir başlık yerine önerdi.

Angelman "onun" sendromu keşfi ile ilgili şu ilgilidir:

"Tıp tarihinin hastalıkların keşfi ile ilgili ilginç hikayeler ile dolu. Angelman Sendromu ile destan böyle bir hikaye. Neredeyse otuz yıl önce üç özürlü çocuklar İngiltere'de benim çocuk koğuşuna çeşitli zamanlarda başvuran olduğunu tesadüfen tamamen edildi . Onlar engelli çeşitli vardı ilk bakışta her ne kadar onlar onların hastalık için ortak bir yol olduğunu hissettim farklı koşullar muzdarip görünüyordu. tanısı sadece bir klinik biriydi bugün teknik araştırmalar, rağmen, çünkü daha sağlıklı rafine, ben üç çocuk hepsi aynı handikap olduğunu bilimsel kanıt kuramadı. Bu bakışa göre ben tıp dergilerinde onlar hakkında yazmak için tereddüt etti. Ancak, tatil İtalya 1'de bir yağlı boya görmek ne oldu ne zaman Verona Castelvecchio müze çağırdı... a Boy bir Kukla ile. çocuğun gülen yüzü ve benim hasta sarsak hareketler sergiledi gerçeğini bana Kukla Çocukların bir başlık ile üç çocuk hakkında bir makale yazma fikri verdi. Öyle değil bir oldu Adı tüm veliler memnun ama tek bir grup halinde üç küçük hasta birleştiren bir aracı olarak görev yapmıştır. Daha sonra adı Angelman sendromu olarak değiştirildi. Bu makale 1965 yılında yayımlanan ve bazı ilk faiz neredeyse seksenlerin başında kadar unutulmuş yattı sonra. " Kişisel yazışmalar, 1991 Resim Gian Francesco Caroto (1480-1555 gereğidir anılacaktır.

Bu sayfaya katkı yapabilir düzenleye bilir yada yeni bir sayfa için arama bölümünü kullanabilirsiniz.Ayrıca kırmızı yazıların üstüne gelerek bu sayfayı oluşturabilirsiniz.